Volvo

Volvo, ilk otonom otomobilini bu yıl satışa sunacak

Volvo, ilk otonom sürüş destekli otomobilini Kaliforniya’da satışa sunacak. Araç, XC90’ın elektrikli versiyonu olacak.

Bilal Akgunduz

9 Ocak 2022 07:57
Son Güncelleme: 9 Ocak 2022 07:57
2
volvo-autonomous-vehicle-xc90

Volvo, Ride Pilot adını verdiği otonom sürüş özelliğini ilk kez Kaliforniya, ABD’de kullanıma sunmayı planladığını açıkladı. Otopilot özelliği, firmanın büyük SUV XC90 modelinin yerini alacak tamamen elektrikli SUV’da kullanılacak. Araç sene sonuna kadar piyasaya sürülmüş olacak.

Ride Pilot özelliği, otonom sürüş yazılımı geliştiricisi Zenseact ve LiDAR teknolojisinin öncü isimlerinden Luminar ortaklığıyla Volvo mühendisleri tarafından geliştirilmiş. Abonelik şeklinde sunulacak olan otonom sürüş hizmeti, ilk etapta sadece Kaliforniya’daki araç sahipleri için erişilebilir hale gelecek.

İsveçli şirket tarafından piyasaya sürülecek otopilot özelliği, otomotiv endüstrisinin 3. seviye otonom sürüş standartlarını karşılayacak. Buna göre yeni Volvo sürücüleri otopilot modunda seyir halindeyken direksiyonu tutmak zorunda olmayacak. CES 2022’de konuşan Volvo CTO’su Henrik Green’in açıklamasına göre Ride Pilot özelliği kullanıldığında sürücülerin yola bakmasına bile gerek olmayacak.

Otopilot destekli elektrikli XC90 geliyor

Volvo’nun elektrikli XC90 modelini yeniden gündeme taşıyan haberle birlikte aracın bazı yeni özellikleri de netleşmiş oldu. Luminar’ın Iris LiDAR donanımını taşıyacak araç, 16 ultrasonik sensör, 8 kamera ve 5 radar sistemiyle gelecek. XC90’un yerini alacak tamamen elektrikli SUV’un nasıl isimlendirileceği de henüz açıklanmadı. Aracın boyutu XC40 Recharge, and C40 Recharge modellerinden çok daha büyük olacak.

Volvo’nun otopilot hizmeti, isteyen elektrikli XC90 sürücülerine abonelik olarak sunulacak. Müşteriler aylık veya yıllık ödeme yaparak araçlarını otonom olarak kullanabilecek. Fakat şimdilik Tesla’nın 10 bin dolarlık FSD (Full Self Driving) paketine benzer bir tek seferlik ödeme şeklinde özellik satın alınmasına izin verilmeyeceği tahmin ediliyor.

Paylaş

Ne Düşünüyorsunuz?

avatar

Tüm Yorumlar

Loading...

En Çok Okunanlar