Toyota

Toyota da Tesla Gibi Yekpare Şasi Tasarımına Geçiyor!

Üretim maliyetini kademeli olarak yarıya indirip fabrika yatırım hacmini de düşürecek olan yekpare şasi, ilk olarak 2026’da satışa çıkacak elektrikli Lexus’ta kullanılacak.

Bilal Akgunduz

15 Haziran 2023 09:05
Son Güncelleme: 15 Haziran 2023 09:16
2
toyota-giga-casting-right-versus-old-section-left

Toyota da Tesla gibi yekpare şasi tasarımına geçecek. Tesla‘nın üretim maliyetini düşürmesine yardımcı olan yekpare şasi tasarımı, Volvo ve Volkswagen’in ardından Toyota’nın da dikkatini çekmeyi başardı. Japon dev, yayımladığı basın açıklamasıyla 2026’da piyasaya süreceği yeni elektrikli araç platformunda hem ön hem de arkada tek parça halinde üretilmiş şasi kullanacağını duyurdu.

Üretim maliyetini kademeli olarak yarıya indirip fabrika yatırım hacmini de düşürecek olan yekpare şasi, ilk olarak 2026’da satışa çıkacak elektrikli Lexus’ta kullanılacak. Bu aracın 965 kilometre ile sınırları zorlayacak yeni nesil batarya ile geleceği belirtiliyor.

Önce arka şasiyi tek parça halinde üreterek 85 farklı parçadan kurtulacak olan Toyota, daha sonra ön şasiyi de dönüştürüp toplamda 175 şasi parçasını iki dev parçada birleştirmiş olacak. Firma bu dönüşümü Tesla’nın İtalyan iDRA’dan aldığı 6.000 tonluk devasa alüminyum döküm makinelerine benzer sistemlerle gerçekleştirecek.

Paylaş

Ne Düşünüyorsunuz?

avatar

Tüm Yorumlar

Loading...

En Çok Okunanlar