Togg

Togg’un elektrikli sedan otomobili CES 2022’de tanıtılacak

Togg sedan modeli için CES 2022 tanıtımı öncesi ilk video paylaşımı geldi. En son 2019’da ortaya çıkan araç ABD’de lanse edilecek.

Bilal Akgunduz

4 Ocak 2022 15:15
Son Güncelleme: 4 Ocak 2022 15:48
2
togg-sedan-patent-4

İlk kez Aralık 2019’da sergilenen Togg sedan yeniden gün yüzüne çıkıyor. Bugün Togg’un sosyal medya hesapları üzerinden elektrikli sedan otomobile ait yeni görüntüler paylaşıldı. Yerli otomobil projesinin ilk lansman etkinliğinde konsept olarak sergilenen araç, bu defa seri üretime yakın formda karşımıza çıkacak. Tasarımıyla büyük ilgi gören Togg sedanın yenilenen yüzü CES 2022’de görücüye çıkacak.

Ön taraftaki sıradışı LED farlar, güneş piliyle döşenmiş tavan ve ‘coupe’ tarzı kasasıyla ilk konseptten daha farklı bir görüntü çizecek olan Togg sedan, Türkiye’nin Togg C-SUV‘dan sonra ikinci yerli otomobili olacak. Aracın yenilenen tasarımına ait ilk görüntüler, AutoWeek.nl’nin ulaştığı patent dosyaları sayesinde gün yüzüne çıkmıştı. Sedan otomobilin her açıdan render görsellerini paylaşan Hollandalı otomobil sitesi, daha önce Togg C-SUV’un da patent görüntülerini yayımlamıştı.

SUV ve sedan olmak üzere ilk iki aracını İtalyan Pininfarina ile birlikte tasarlayan Togg, geçen yıl tasarım ekibinin başına geçirdiği eski Mercedes-Benz, Volkswagen tasarımcısı Murat Günak liderliğinde her iki otomobili de kısa sürede konseptten seri üretime uygun bir forma dönüştürmüş oldu. Daha önce Türkiye’de benzerine rastlanmayan bir hızla iki araç geliştirip aynı hızla Gemlik, Bursa’da dev bir fabrika kuran Togg’un 2022 sonu itibarıyla C-SUV modelini seri üretime sokacağı biliniyor. Togg sedan modelinin ise 2023 sonuna doğru üretim bandından inip satışa hazır olacağı tahmin ediliyor.

Togg’un EDAG işbirliğiyle bizzat kendisi tarafından geliştirilmekte olan modüler elektrikli otomobil platformu, C segment SUV ve elektrikli sedan araçlardan sonra hatchback ve B-SUV modellerin geliştirilmesinde de kullanılabilecek. Bununla birlikte üretimin ilk gününden itibaren batarya modül ve paketlerini kendi tasarlayıp üretecek olması, yerli otomobil projesinin farklı boyutlarda araçları aynı tesiste üretebilmesine büyük katkı sağlayacak.

Togg Sedan Tanıtımı Ne Zaman?

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, ikinci otomobili elektrikli Togg sedan’ı 5 Ocak 2022‘de ABD’nin Las Vegas şehrindeki CES 2022 fuarında lanse edecek. “Yerli otomobil” projesi olarak isimlendirilse de gözünü Avrupa ve ABD gibi dev elektrikli otomobil pazarlarına diken Togg, sedan modelin lansmanını Amerika’da yaparak küresel marka tanıtımına katkı sağlamayı amaçlıyor.

Togg sedan modeline ait ilk resmi görüntüleri aşağıdaki videoda bulabilirsiniz:

Paylaş

Ne Düşünüyorsunuz?

avatar

Tüm Yorumlar

Loading...

En Çok Okunanlar