Tesla

Tesla’nın Giga Texas Fabrikası Resmen Açıldı

Elon Musk, Tesla’nın bugüne kadarki en büyük fabrikası olan Giga Texas’ı resmen açtı. Tesiste 4680 pillerin kullanıldığı Model Y üretilecek.

Bilal Akgunduz

8 Nisan 2022 06:32
Son Güncelleme: 12 Nisan 2022 08:53
2
tesla-giga-texas-full-render-2022

Temmuz 2020’de inşaatı başlayan Tesla‘nın dördüncü elektrikli araç üretim tesisi Giga Texas nihayet resmen açıldı. Elon Musk, bugün ABD’nin Teksas eyaletine bağlı Austin şehrinde düzenlenen “Cyber Rodeo” etkinliğinde tesisin açılışını gerçekleştirdi.

Açılışta sahneye Tesla’nın ürettiği ilk otomobil ile gelen Elon Musk, fabrikanın dünyada şimdiye kadar inşa edilmiş en büyük üretim tesisi olduğunu paylaştı. Şimdilik sadece elektrikli SUV Tesla Model Y‘nin üretileceği fabrika, ilk etapta yıllık 500 bin araç kapasitesine sahip olacak. 2023’te Cybertruck üretiminin başlamasıyla kapasitenin 1 milyonun üzerine çıkacağı belirtiliyor.

Tamamlandığında ABD’nin en büyük otomobil fabrikası olacak Giga Texas, 45 saniyede bir Model Y üretebilecek şekilde çalışıyor. Sadece araç üretmekle kalmayıp kendi tasarladığı 4680 pillerin de üretimini Teksas’ta gerçekleştiren Tesla, aynı çatı altında pil, batarya ve gövde panellerinin üretilip montajın tamamlandığı ilk fabrikayı inşa ettiğini belirtiyor.

Yapısal Batarya Paketli İlk Model Y’ler Teslim Edildi

Lityum iyon pil üretiminde kullandığı yeni teknoloji (dry-coating) sayesinde daha küçük fiziksel alanda çok daha fazla pil üretebilen Tesla’nın Giga Texas menşeli araçlarındaki batarya paket tasarımı da şimdiye kadarki araçlarından farklı. Yapısal batarya olarak adlandırılan paket, elektrikli araç şasisinin bir parçası olarak görev yapıyor.

Elektrikli araçların daha hafif ve aynı zamanda daha güvenli hâle gelmesini sağlayacak yapısal batarya paketi, Teksas’ta üretilen Tesla araçların üç ana yapı parçasından biri. Batarya dışında aracın ön ve arka kısmını dev döküm makineleriyle tek parça halinde üreten Tesla, araç şasisinin tamamını neredeyse üç parça montajıyla tamamlayabiliyor.

Cyber Rodeo açılış konuşmasıyla hayranlarının karşısına çıkan Elon Musk, 2023’te Cybertruck, yeni Roadster ve Tesla Semi elektrikli tırın seri üretime gireceğini de müjdeledi. 2022’yi üretim kapasitesini artırmakla geçireceklerini söyleyen Musk, ayrıca robot taksi & robotaksi hizmeti verecek özel bir araç daha tasarladıklarını duyurdu.

Tesla’nın elektrikli araç üretiminden sonra en büyük iş kollarından birine dönüşmesi beklenen robot üretimi için ise yine 2023 işaret edildi. Optimus adını verdiği insansı robot (humanoid) üzerinde çalışan Elon Musk, ilk versiyonun gelecek yıl üretime girebileceğini ifade etti.

Paylaş

Ne Düşünüyorsunuz?

avatar

Tüm Yorumlar

Loading...

En Çok Okunanlar