Tesla

Tesla’dan Giga Berlin’de Çift Vardiya Uygulaması

Dünya genelindeki fabrikalarının sayısını artırmayı planlayan Tesla, bir yandan da mevcut fabrikalarında montaj hatlarını iyileştiriyor ve yeni vardiyalar ekleyerek üretimi artırmaya çalışıyor. Bu kapsamda son olarak Giga Berlin tesislerinde çift vardiya sistemine geçileceği belirtildi.

Yavuz Çakır

11 Ağustos 2022 23:18
Son Güncelleme: 11 Ağustos 2022 23:18
2
tesla-giga-berlin-2022-21

Tesla kısa süre önce Almanya’da bulunan ve en yeni fabrikalarından biri olan Giga Berlin’de üretimi artırmak adına birtakım iyileştirmelerde bulunmuştu. Amerikalı dev şirketin şimdi de çift vardiya sistemine geçerek üretimi artıracağı bildirildi.

Tesla son dönemlerde montaj hatlarını ve ilgili ekipmanları geliştirmek için bazı fabrikalarını periyodik olarak kapatıyor. Giga Şanghay’daki Model Y hattının iyileştirilmesinin ardından halihazırda bu fabrikadaki Model 3 üretim bandının kapasite artırım çalışmaları da devam etmekte. Almanya’da bulunan Giga Berlin’de ise şimdilik sadece Model Y üretiliyor. Teslarati’nin haberine göre Giga Berlin’deki son kapasite artırım faaliyetleri esnasında Tesla, döküm makineleri üzerinde çalışmak ve ek makineler kurmak amacıyla iki hafta boyunca üretimi durdurdu.

Tesla’nın Almanya’da bulunan fabrikası halihazırda haftalık olarak yaklaşık 1.000 adet elektrikli araç üretmekte. Yerel kaynaklara dayandırılan haberlere göre Amerikalı otomotiv devi bu sayıyı daha yukarılara çekmek için çift vardiya sistemine geçiyor. Bu kapsamda fabrikaya yeni işçi alımlarının da artırılacağı belirtilmekte.

Halihazırda Giga Berlin’de yaklaşık 5.000 çalışan bulunuyor. İkinci vardiya uygulamasının başlamasıyla ilgili üretim hatlarını ve ekipmanları faal tutmak adına daha fazla çalışana ihtiyaç duyulacağı ise şüphe götürmeyen bir gerçek. Geçtiğimiz haziran ayında maaşlı çalışanların %10’unu işten çıkaracağını açıklayan firmanın bu kapsamda nasıl bir yol izleyeceği ise şimdiden merak konusu olmuş durumda. Hatırlanacağı üzere firma son dönemde saatlik çalışan işçileri istihdam etmeye başlamıştı.

Haziran ayının sonunda farklı mecralarda çıkan haberlerde Tesla’nın temmuz ayı itibarıyla Giga Berlin’de 24 saat aralıksız üretim yapmaya olanak sağlayan üç vardiyalı bir sisteme geçeceği belirtilmişti. Ancak tesislerde son dönemde yapılan kapasite artırım faaliyetleri bu hedefi gerçekçi olmaktan çıkardı. Ağustos ayı içerisinde çift vardiyaya geçilmesinin ardından bir sonraki adımın üç vardiyalı sistem olacağı belirtiliyor. Amerikalı otomotiv devinin amacı Ekim sonuna kadar Giga Berlin’deki haftalık üretim kapasitesini 3.000’e çıkarmak. Böylelikle yıl sonuna kadar haftalık üretim kapasitesini 5.000 elektrikli araca çıkarma yolunda büyük bir adım atılması planlanıyor.

Paylaş

Ne Düşünüyorsunuz?

avatar

Tüm Yorumlar

Loading...

En Çok Okunanlar