Tesla

Tesla, Türkiye’de Şarj Hizmeti Vermek için Lisans Aldı

EPDK, Tesla’nın Türkiye’de elektrikli araçlar için şarj hizmeti vermek üzere yaptığı lisans başvurusunun onaylandığını açıkladı.

Bilal Akgunduz

10 Mart 2023 09:29
Son Güncelleme: 10 Mart 2023 09:29
2
Tesla Supercharger Turkiye

Türkiye’de ilk şarj istasyonu kurulumlarına 2022’de başlayan Tesla, nihayet hizmet vermek için almak zorunda olduğu şarj ağı işletmeci lisansına kavuştu. Bugün Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yapılan açıklamaya göre, Mayıs 2022’den beri toplam 119 firma elektrikli araçlar için şarj hizmeti vermek üzere lisans aldı.

Yıllardır Türkiye pazarına girmek için çalışma yürüten Tesla, geçen yıl ülke müdürü atamış, şarj ve servis hizmetleri noktasında ilk çalışmalarına başlamıştı. Ancak hâlâ araç satışı konusunda ilerleme kaydedemeyen şirket, şarj tarafında ise resmi süreçleri tamamlayarak çok yakında hizmet vermeye başlayabilecek.

Tesla Türkiye’nin bu yıl içerisinde Almanya’dan ithal edeceği elektrikli SUV Model Y ile resmen sipariş kabulüne başlaması bekleniyor. Ülkemizde ABD ve Çin menşeli elektrikli otomobiller için uygulanan yüksek gümrük vergisi nedeniyle Model 3, Model S ve Model X’in yakın zamanda Türkiye’ye gelme ihtimali oldukça zayıf.

Tesla Supercharger’lar Herkese Açık Olacak

Bugüne kadar Edirne, İstanbul, Bolu, Ankara gibi şehirlerde Supercharger kurulumu gerçekleştiren Tesla’nın EPDK’dan lisans almasıyla birlikte hizmete başlamasının önünde bir engel kalmadı. Bu noktada en kritik konu, lisans alan firmaların şarj ağlarını tüm araç sahiplerinin kullanımına sunmak zorunda olması.

Geçtiğimiz yıl yayımlanan EPDK’nın şarj hizmeti yönetmeliğindeki 21. maddede, halka açık tüm şarj istasyonlarında tüm kullanıcıların şarj hizmeti alabilmesi gerektiği belirtiliyor. Bu sebeple Türkiye’de kurulacak tüm Supercharger istasyonları sadece Tesla değil diğer markaların elektrikli araçlarını kullanan sürücülere de açık olacak.

Bu hususta ABD ve Avrupa’da açılma faaliyetlerine başlayan Tesla, kısa süre önce ‘Magic Dock’ adını verdiği yeni mekanizmayla Tesla olmayan araçlarda istasyonun tek sokette hem CCS uyumlu hem de Tesla konnektörle hizmet verebilmesini mümkün kılmıştı. Bu uygulamanın yakında Avrupa ve Türkiye’de de kullanıma sunulması bekleniyor.

Paylaş

Ne Düşünüyorsunuz?

avatar

Tüm Yorumlar

Loading...

En Çok Okunanlar