IM

Katı Hâl Bataryalı İlk Otomobil Çin’den Geliyor!

Toyota’nın 2030 sonrasına ertelediği katı hâl batarya planına karşı Çinliler bu yıl ilk modeli piyasaya sürüyor.

Sadrettin Akpınar

26 Mart 2024 07:57
Son Güncelleme: 26 Mart 2024 07:57
2
IMG_6477

🟢SAIC Motor ve Alibaba’nın ortağı olduğu IM Motors, 8 Nisan’da teknoloji lansmanı yapılacak elektrikli fastback L6’nın 130 kWh kapasiteli katı hâl batarya ile geleceğini açıkladı.

🔌Çift motorlu performans modelinde 1.000 kilometre üstü menzil sunacak IM L6, aynı zamanda 900V elektrik mimarisine sahip olacak. Böylece 400 kW üstü yüksek DC şarj hızlarına ulaşabilecek.

🔋Katot tarafında nikel ağırlıklı bir kimya kullanan Çinli firma, anotta ise kendi geliştirdiği silikon kompozit malzemeye yer vermiş. Böylece hem enerji yoğunluğunu ciddi oranda artıran hem de katı elektrolit ile bataryanın yanma, patlama riskini minimuma indiren IM Motors, daha hafif, daha uzun menzilli, daha hızlı şarj olan ve daha güvenli bir otomobil geliştirebilmiş.

💰İçerisinde kullanılan yeni nesil malzemeler sebebiyle fiyatı mevcut bataryalardan çok daha pahalı olan katı hâl çözümler, IM L6’nın da fiyatına etki edecektir. Fakat ilerleyen yıllarda maliyetin düşmesiyle en azından kısa vadede performans odaklı ve/veya lüks modellerin daha sık katı hâl batarya tercih edeceğini göreceğiz.

Paylaş

Ne Düşünüyorsunuz?

avatar

Tüm Yorumlar

Loading...

En Çok Okunanlar