BYD

En Aerodinamik Elektrikli Otomobil BYD’den Geliyor!

BYD üretimi yeni elektrikli sedan aracın Tesla Plaid’i geride bırakarak en aerodinamik elektrikli araç olması bekleniyor.

Soner Erucar

13 Eylül 2023 17:24
Son Güncelleme: 13 Eylül 2023 17:25
2
U9

Çinli BYD markası yeni elektrikli sedan ile pazardaki en aerodinamik elektrikli araç modeline sahip olmayı hedefliyor.

Tesla Model S Plaid ve Lucid Air’e yeni bir rakip çıkıyor! Çin’in elektrikli araç konusunda lider konumunda yer alan markası BYD, geçtiğimiz günlerde Yangwang markası altındaki en son model elektrikli aracının adını paylaştı. Yeni sedan aracın elektrikli araçlar arasında muadillerine kıyasla en düşük sürtünme oranına sahip model olması öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor.

BYD geçtiğimiz ocak ayında lüks sınıf alt markası olan Yangwang’ı duyurmuştu. Sonrasında U8 SUV ve tamamen elektrikli spor otomobil U9 tanıtılmış ve BYD’nin e4 platformunu kullanan araçlar yaklaşık 140 bin dolarlık bir fiyatlandırma ile siparişe açılmıştı.

Lüks sınıf marka şimdi yeni modeli U6’yı piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Birkaç hafta önce Avrupa Birliği patent ofisi tarafından yayımlanan görüntüler aracılığıyla U6 modeline ait bilgiler edinilmişti. BYD henüz aracı piyasaya sürmedi ancak aracın ismi ile araca dair bazı temel özellikler Çin Otomotiv Aerodinamiği Komitesi Akademik Yıllık Konferansı’nda açıklandı.

Kamuoyuna ulaşan görsellerden anlaşıldığı kadarıyla U6 şık ve alçak profilli bir görünüme sahip gözüküyor. İçeri gömülebilir kapı kolları ve yan aynaların yerini alan kameralara ek olarak aracın aerodinamik yapısıyla uyumlu arka spoiler ve jant kapakları dikkat çekici tasarım noktaları arasında yer alıyor. Ancak AB patent resimlerinde U6’ya ait geleneksel yan aynalara ait görseller yer aldığı için kameraların opsiyonel olacağı ifade edilebilir.

Aerodinamik hususunda U6 modeli paylaşılan bilgilerden görüldüğü kadarıyla 0,195 Cd’lik (“drag coefficient” olarak ifade edilen sürükleme katsayısı ne kadar az ise aracın hareket sırasında karşılaşacağı direnç o kadar azalacaktır) bir sürtünme katsayısı değerine sahip gözüküyor. Aracın sahip olduğu aerodinamik yapısı sayesinde daha yüksek hızlanma oranına ve daha uzun menzile sahip olması bekleniyor. Eğer U6 bu oran ile üretime girecek olursa Tesla Model S Plaid (0,208 cd) ve Lucid Air’i (0,21 cd) geride bırakacak ve pazardaki en aerodinamik elektrikli araç olma unvanını taşıyacak.

Yeni model yaklaşık 110 bin dolar ile satışa çıkacak ve bu sayede Çin pazarında yaklaşık 114 bin dolar ile satışta olan Tesla Model S Plaid’e kıyasla daha ekonomik bir seçenek olarak yer alacak.

Paylaş

Ne Düşünüyorsunuz?

avatar

Tüm Yorumlar

Loading...

En Çok Okunanlar