Tesla

Elektrikli Araç Şarj Hizmeti Lisansı Alan Firmalar (Güncelleme: 25 Ağustos 2022)

Elektrikli araç şarj hizmeti lisansı alan ilk firmalar şunlar; Armatec Enerji, EnYakıt, FCTR-FullCharger, RHG Enertürk Enerji, Kalyon EV

Bilal Akgunduz

4 Haziran 2022 23:02
Son Güncelleme: 27 Ağustos 2022 16:32
dolubatarya.com Kopyası Kopyası Kopyası (3)

Türkiye’de elektrikli araç şarj istasyonlarına ilgi hızla artıyor. Nisandan beri şarj ağı işletmecisi olmak isteyen firmalardan başvuru toplayan EPDK, resmen ilk lisansların çıktığını açıkladı. Başvuru sürecini tamamlayan beş firma Resmi Gazete’de yayımlandı.

Lisans başvurusu tamamlanan firmalar şunlar; Armatec Enerji, EnYakıt, FCTR-FullCharger, RHG Enertürk Enerji, Kalyon EV. Elektrikli araçlar için şarj hizmeti sunmak amacıyla lisans başvurusu yapan birçok firma olduğu biliniyor. Halihazırda Türkiye’de şarj hizmeti veren ZES, Eşarj, Sharznet, Voltrun gibi şirketlerin Ağustos 2022’ye kadar lisans başvurusu yapıp şarj ağlarını EPDK’nın sistemine entegre etmek zorunda olduğu da bir gerçek. Bu yüzden ilerleyen haftalarda daha birçok ismin lisans sürecini başlattığını duyacağız.

Türkiye’de Şarj Ağı İşletmeci Lisansı Alan Firmalar (Güncel Liste: Ağustos 2022)

Şarj Lisansı Alan Firma/Marka Lisans İlan Tarihi
Özka Enerji – Pleco 25 Ağustos 2022
Mithra Pod 25 Ağustos 2022
Aksa Şarj 18 Ağustos 2022
Tora Şarj 18 Ağustos 2022
Vizyoneks – CGS 18 Ağustos 2022
Meta Mobilite – Binbin 18 Ağustos 2022
Beefull 18 Ağustos 2022
ISOMER 11 Ağustos 2022
STL Solar – Samuray 11 Ağustos 2022
White Rose Motor 4 Ağustos 2022
Turuncu Mühendislik 4 Ağustos 2022
Özgüney Elektrik – Aykon 4 Ağustos 2022
Green Watt Enerji 4 Ağustos 2022
Dumanoğlu Enerji – Swapp 4 Ağustos 2022
Voltrun 21 Temmuz 2022
Petrol Ofisi – e-POwer 21 Temmuz 2022
Green Science 6 Temmuz 2022
Neva Şarj 6 Temmuz 2022
Eşarj 24 Haziran 2022
Şarjon 23 Haziran 2022
Astor Enerji 23 Haziran 2022
WAT 23 Haziran 2022
Sharz.Net 9 Haziran 2022
CV Enerji 9 Haziran 2022
Şarjet 9 Haziran 2022
ZES 9 Haziran 2022
Togg Akıllı ve Hızlı Şarj – Trugo 9 Haziran 2022
Kalyon EV Charging 2 Haziran 2022
RHG Enertürk 2 Haziran 2022
FCTR – FullCharger 2 Haziran 2022
EnYakıt 2 Haziran 2022
Armatec 2 Haziran 2022

Ağustos 2022 itibarıyla elektrikli araç şarj ağı işletmeci lisansı alan 32 firma bulunuyor. Yukarıdaki tabloda hem lisansı EPDK tarafından resmen açıklanan hem de lisans başvurusu yaptığı bilinen firmaların isimleri yer almaktadır. EPDK’nın açıklamaları takip edilerek tablo yeni şarj lisanslı firmalarla güncellenecektir.

İlginizi Çekebilir: Elektrikli Araç Şarj Fiyatları | Ağustos 2022 Güncel Liste

Armatec Enerji

Afyon’da biyogaz enerji tesisine sahip bir grup şirketi olan Armatec Enerji, lisans duyurusunda ilk sırada yer alan isim oldu. Hazırladığı video ile elektrikli araç sahiplerinin ihtiyaçları düşünülerek tasarlanan geniş şarj istasyonları açmak istediği anlaşılan Armatec, Avrupa’da Gridserve gibi dikkat çekecek bir konseptle geliyor.

Henüz Armatec’in hangi illerde istasyon açıp hangi şarj hızlarında hizmet vereceği bilinmiyor. Firmadan yeni detaylar paylaşıldıkça bu kısım güncellenecektir.

EnYakıt – Akcan Holding

Gaziantep merkezli Akcan Holding’e ait bir şirket olan EnYakıt, lisansını yeni almış olsa da şimdiden memleketinde şarj hizmeti vermeye başladı. Kendi geliştirdiği uygulama ile elektrikli araç sürücüleri için şarj deneyimini iyileştirmeyi hedeflediklerini belirten firma yetkilileri, Antep dışında akaryakıt istasyonu ve otomobil bayi işletmelerine sahip olduğu başta Adana, Ankara ve Mersin gibi şehirlerde faaliyet göstermeyi planlıyor.

FCTR – FullCharger

Osman Ataman’ın kurucusu olduğu FullCharger, ülkemizde ilk şarj istasyonu kurulumlarını gerçekleştiren şirketlerin başında geliyor. Amerikalı ChargePoint’in de dolaylı ortağı olan şirketin Türkiye şubesi, EPDK’nın lisans başvurusunu olumlu değerlendirdiği üçüncü isim.

Elektrikli araç sahipleri arasında sık bilinen bir marka olmamasına rağmen bugüne kadar yüzlerce şarj istasyonu kurulumu yapan FullCharger, lisans başvurusu ile bundan sonra kendi markasıyla bir şarj ağı işleteceği kararını da tescillemiş oldu.

RHG Enertürk – Erciyes Anadolu Holding

RHG Enertürk, TMSF yönetimindeki Kayseri merkezli Boydak Holding, yeni adıyla Erciyes Anadolu Holding şirketlerinden biri. Güneş, rüzgar başta olmak üzere enerji sektörüne yönelik ciddi yatırımları olan şirket, arkasına İstikbal ve Bellona gibi Türkiye’nin neredeyse her il ve ilçesine yayılmayı başarmış perakende satış devlerinin desteğini alacak. İlk beş lisans sahibi arasında en agresif büyüme gösterecek şirket olması muhtemel.

Kalyon EV Charging

Kalyon EV Şarj İstasyonu

Geçen yıldan beri şarj istasyonu denemeleri yapan Kalyon EV, beş numaralı şarj ağı işletmeci lisansını kaptı. İddialı bir girişimle EPDK otoparkında istasyon kurulumu yapan Kalyon’un Aspower firmasından DC istasyon tedariği gerçekleştirdiği biliniyor. Kendi DC istasyonlarını geliştirmek için de yatırım yapan Kalyon Holding’in elektrifikasyon odaklı alt firması Kalyon EV Charging, aynı zamanda lityum iyon pil üretimine de el atacak.

Hem şarj hem istasyon hem de pil tarafında yatırım yapmakta olan Kalyon EV, ilerleyen dönemde Türkiye’nin önde gelen şarj işletmecilerinden biri olmayı planlıyor.

Elektrikli Araç Şarj Hizmeti Sertifikası Nasıl Alınır?

Türkiye’de elektrikli araçlar için şarj hizmeti sağlamak için artık EPDK’nın onayını almak gerekiyor. Yukarıda lisans alan ve almak için başvuru yapan firmalardan bahsettik. Ancak şarj hizmeti sunmanın tek şartı lisans sahibi olmak değil. Lisansa sahip şarj firmasının dağıtacağı şarj sertifikalarıyla küçük ve ortak ölçekli işletmelerin de elektrikli araç dönüşümüne şarj kolundan yatırım yapabilmesinin önü açılıyor.

Şarj hizmeti sertifikası almak için yapılması gereken, istasyonun kurulacağı yerdeki yetkili idareden iş yeri açma ruhsatı alınması veyahut mevcut ruhsata tali iş kolu eklenmesiyle şarj istasyonu için ilk adımın atılmasıdır. Ardından lisans sahibi firmadan sertifika talep edilmesi gerekiyor. İstasyon kurulumu ve ruhsatı lisans almadan önce tamamlamanız mümkün.

Paylaş

Ne Düşünüyorsunuz?

avatar

Tüm Yorumlar

Loading...

En Çok Okunanlar